tel: 032 6261710 / 032 6261712
Przedsiębiorstwo ”Marlibo 2000” Sp z o.o. powstało w Olkuszu w roku 2000, którego właścicielami są małżeństwo Marioli i Jacka Czekaj. Firma zajmuje się łuszczeniem ziarna słonecznika pochodzącego głównie z Węgier jak również z innych krajów południowej Europy. Ponadto produkuje paszę dla koni z wykorzystaniem łuski słonecznika na którą posiada patent.
Posiadamy nowoczesne linie produkcyjne zapewniając wysoką jakość swoich wyrobów. Wdrożyliśmy w naszym zakładzie normy Unii Europejskiej - system HCCP aby zapewnić dobrą praktykę produkcyjną i higieniczną.
Zatrudniamy wyszkolonych i doświadczonych pracowników, którzy czuwają nad jakością wyrobów i przyczyniają się do ciągłego rozwoju firmy.
Posiadamy własny transport, dlatego możemy gwarantować terminowość dostaw.
Na palecie jest standardowo 500 kg lub wg życzeń klienta. Do każdej dostawy dołączony jest atest.
Zamówienia przyjmowane są telefonicznie, mailem lub faxem.
Zapraszamy do współpracy.
Poniżej bardzo cenne informacje na temat ziarna słonecznika. Bardzo polecamy przeczytać.
Słonecznik do Europy trafił dopiero w 1510 roku i przez parę stuleci był uważany za roślinę ozdobną. Dopiero później nauczono się go wyskubywać i podgryzać nasiona , ale dopiero w 1840 roku rosyjski rolnik Bokarew wpadł na pomysł wyciskania z jego nasion oleju. O właściwościach nasion słonecznika wiedziano nie tylko w Ameryce a le i u nas. Już Syreniusz w XVI wieku w swoim zielniku pisał "słonecznik dodaje sił mężom, a jego korzeń zawieszony na szyi broni od nagłej śmierci". Kwitnące pola słonecznika dostarczają pszczołom mnóstwo nektaru i pyłku. Z kwiatów produkuje się leki przeciwmalaryczne i przeciwgorączkowe. Gdy zawodzi chinina lub też jej brak. to choremu podaje się nalewkę z kwiatów słonecznika. Maść słonecznikową stosuje się do gojenia ran i krwawych wylewów.
Z nasion słonecznika wyciska się niemal najlepszy olej na świecie, a po wyciśnięciu zostaje makuch słonecznikowy - doskonała pasza dla zwierząt. Z łodyg wydobywa się celulozę lub się ją pali, aby otrzymać bogaty w potas nawóz potasowy. W nasionach słonecznika jest aż 24% białka, oleju od 20 - 38 %. Im bardziej na północ tym większa wartość techniczna tłuszczu, a im bardziej na południe tym wyższa wartość spożywcza. Olej słonecznikowy ma bardzo dużo Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych - NNKT. Nasiona słonecznika są bogate w witaminę E. Z innych witamin rozpuszczalnych w tłuszczach są tu witaminy A i D, a rozpuszczalnych w wodzie grupa witamin B, a wśród nich witamina B6, której to słonecznik jest chyba najbogatszym źródłem.
Jeśli masz problem z pryszczami, trądzikiem młodzieńczym - jedz nasiona słonecznika. Zawarty jest w tym również cynk, który chroni skórę przed wszelkimi uszkodzeniami. Witamina B6 - odmładza. Jest bardzo potrzebna osobom starszym i seniorom. Poza cynkiem pestki zawierają wapń, żelazo, potas, i wiele różnych makro- i mikroelementów. Jeśli np. rodzynki uważane są za bogate źródło żelaza łatwo przyswajalnego, to nasiona słonecznika mają go dwa razy więcej. Bardzo dużym powodzenie cieszą się też kiełki, które z łatwością możemy sami wyhodować. Mają jeszcze więcej witaminy E, bo w miarę kiełkowania przybywa jej. Ziarna słonecznika zawierają również lecytynę, która wpływa na polepszenie koncentracji.
Zawiera również olejki wpływające budująco na włosy.